Czy w Holandii można znaleźć pracę bez znajomości języka?

Data dodania: 14.12.2015


Najczęstszym celem wyjazdów zarobkowych Polaków są od wielu lat Wyspy Brytyjskie. Głównym powodem, dla którego zdecydowana większość rodaków właśnie tam postanowiła szukać szczęścia i szansy na lepsze życie jest dobra znajomość obowiązującego języka. Od najmłodszych lat dzieci i młodzież uczą się go w szkołach, ale także dorośli mają do wyboru szereg szkół językowych z ofertą nauki dostosowaną do codziennego trybu życia. Można zastanowić się nad tą kwestią w kontekście Polaków, których interesuje praca w Holandii. Bez języka też można znaleźć tam zatrudnienie?

Analizując tamtejszy rynek pracy trzeba z pewną dozą pewności stwierdzić, że tak, można. Rynek pracy w Holandii cechuje się przede wszystkim zaspokajaniem potrzeb pracowników. Według badań społecznych, większość pracowników holenderskich jest zadowolona ze swoich zarobków i uważa, że są one wystarczające do życia na przyzwoitym poziomie. I faktycznie tak jest, porównując stosunek dochodów z wykonywania obowiązków zawodowych do kosztów utrzymania, można dojść do wniosku, że praca i życie w Holandii naprawdę może się opłacać.

Pracodawcy holenderscy stawiają głównie na posiadane kwalifikacje i umiejętności przydatne do wykonywania danej pracy. Poza tym, jeżeli pracownik podczas wykonywania swoich zadań nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z klientami, nie ma tak naprawdę potrzeby posługiwania się lokalnym językiem niderlandzkim. Natomiast dość często, jeżeli natrafia się na ogłoszenie o pracy, które sygnowane jest dopiskiem „bez znajomości języka”, firma ma na myśli właśnie ich urzędowy i narodowy język, ale w sekcji dotyczącej wymagań wobec pracownika zwykle wtedy pojawia się informacja o posługiwaniu się innym popularnym językiem europejskim – mowa oczywiście o angielskim. Zwykle ma to charakter umowny, podstawy językowe są potrzebne do tego, aby zwyczajnie móc się komunikować na poziomie pracownik-pracodawca, choćby w najprostszych, codziennych sprawach.

A kto znajdzie pracę bez znajomości języka niderlandzkiego? Jest kilka branż, w których praca „bez języka” jest bardzo często spotykana (Szukam Pracy). Są to różnego rodzaju prace fizyczne, najczęściej w takich gałęziach przemysłowych jak: produkcja, usługi utrzymania czystości oraz prace związane z ogrodnictwem i zbiorem warzyw i owoców. Te ostatnie można uznać za najbardziej wymagające, bo często warunki pracy to wielogodzinne przebywanie w polu, nierzadko w ostrym słońcu i przy wysokiej temperaturze. Jednak zarobki w tej branży są stosunkowo wysokie. Praca w produkcji zaś to najczęściej wykonywanie prostych czynności, związanych ze składaniem i pakowaniem towarów z linii produkcyjnej. Praca na magazynie to już zwykle obowiązki, do których potrzebna jest zdecydowanie większa siła i wytrzymałość fizyczna.

Jeżeli komuś szczególnie zależy na pewności i bezpieczeństwie, wyjeżdżając z kraju, dobrym sposobem jest przejrzenie ofert i próba znalezienia posady za pośrednictwem ogłoszeń publikowanych w różnych mediach, między innymi na portalach z ofertami pracy. Większość szanujących się agencji zatrudnieni czy pośrednictwa pracy ma w swojej ofercie nie tylko propozycje pracy w Polsce, ale również w innych krajach. Dzięki temu można z góry zaplanować nie tylko długość wyjazdu, ale rozeznać się uprzednio w okolicy miejsca pracy i na spokojnie przygotować do wyjazdu. Często też, pośrednictwo polskich agencji zatrudnienia może stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie – pracownik na pewno w mniejszym stopniu narażony jest na próby oszukania go przez nieuczciwe ogłoszenia.
Oczywiście jak w każdej innej sytuacji, podobnie przy szukaniu pracy za granicą potrzebna jest również czasami odrobina szczęścia. Może się zdarzyć tak, że poszukiwania zajmą kilka tygodni, ale równie prawdopodobne jest znalezienie chociażby pracy tymczasowej w bardzo krótkim czasie. Warto też próbować rozeznać się w ofertach przed wyjazdem do Holandii – polskie agencje pracy mogą zaproponować wiele ofert, z różnych branży, przez co można udać się na miejsce, mając już zapewnione stanowisko. Dobrym rozwiązaniem jest też przejrzenie ogłoszeń dostępnych na portalach o pracy, jak Szukam Pracy.


Sprawdź także portal z ogłoszeniami lokalnymi z Kołobrzegu: ogłoszenia Kołobrzeg.