Wyjazd do pracy w Holandii – garść informacji o kraju

Data dodania: 14.12.2015


Holandia, nazywana też krajem tulipanów i wiatraków to główny element Królestwa Niderlandów. Według najnowszych danych kraj ten plasuje się w czołówce celów emigracji zarobkowej Polaków w Unii Europejskiej. Jest to spowodowane między innymi wysokim poziomem rozwoju ekonomicznego a także korzystną sytuacją na tamtejszym rynku pracy. Z czego znana jest Holandia, oprócz pięknych tulipanów, coffee shopów oraz liberalnej polityki społecznej?

Ta położona nad Morzem Północnym monarchia konstytucyjna położona jest w północnej części Europy i sąsiaduje z Republiką Federalną Niemiec oraz Królestwem Belgii. Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO a także ONZ. Holandia ma dwie stolice – Amsterdam jest stolicą konstytucyjną, zaś Haga, która jest siedzibą rządu, stanowi stolicę administracyjną. Urzędowym językiem jest niderlandzki, natomiast zdecydowana większość Holendrów bardzo sprawnie posługuje się również angielskim, co wynika ze świadomości dość niewielkiego zasięgu ich rodzimej mowy i nauczania języków obcych już od wczesnych etapów szkolnych. Inne często spotykane języki to niemiecki, który zna ponad połowa Holendrów oraz francuski. Państwo to należy do terenów o największym czynniku zagęszczenia ludności na starym kontynencie. Tereny ponad 41 tysięcy kilometrów kwadratowych zamieszkuje prawie 17 milionów ludzi.

Holandia należy do strefy euro od początku jej utworzenia, czyli od 1999 roku. Według danych Eurostatu, w pierwszym kwartale 2015 roku stopa bezrobocia wskazywała w tym kraju równo 7%. Gospodarka holenderska opiera się w głównej mierze na własności prywatnej oraz wysokim poziomie redystrybucji dochodów przez podatki. Na ciągły rozwój kraju wpływa między innymi prowadzony eksport oraz inwestycje w ekologiczne rozwiązania w gospodarce, na przykład przez nacisk na działania związane z ekologią i wykorzystywaniem alternatywnych źródeł energii.

Przez wysoki poziom zagęszczenia mieszkańców, w codziennym życiu Holendrzy musieli wypracować odpowiednie standardy życia społecznego. Dlatego, jeżeli uda nam się po przyjeździe wynająć jakieś mieszkanie należy bezwzględnie wziąć sobie do serca zalecenia gospodarza i przestrzegać obwiązujących reguł życia z sąsiadami i otoczeniem. Mile widziane jest dbanie o czystość w najbliższym środowisku oraz szanowanie sąsiadów, na przykład w przypadku organizowania głośnych imprez, koniecznie trzeba ich o tym uprzedzić.

Co prawda wynajęcie mieszkania nie należy do zadań łatwych w tym kraju, jednak nie należy się zrażać. Na problemy można się natknąć najczęściej w rejonach dużych miast i aglomeracji, takich jak Randstad, który jest położony między Amsterdamem, Hagą, Rotterdamem a Utrechtem. Jeżeli już uda nam się znaleźć zadowalające zakwaterowanie możemy być w dużym stopniu spokojni, bo najemcy lokali są w Holandii pod solidną prawną ochroną ze strony państwa. Warto jednak przyjrzeć się umowie najmu, bo gospodarz może w niej określić warunki, na jakich może bezwzględnie zmusić lokatora do opuszczenia mieszkania. Poza tym, aby doszło do eksmisji, konieczne jest uzyskanie przez właściciela lokalu nakazu sądowego. Czasami przedsiębiorstwa mogą proponować swoim pracownikom mieszkania służbowe. Zwykle umowy takiego najmu kończą się wraz z rozwiązaniem umowy o pracę.

Holandia charakteryzuje się też obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, niezależnie od tego czy mieszkamy tam na stałe. O ile pracujemy i płacimy tam podatki koniecznie musimy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Na jego podstawie, z dostępu do opieki zdrowotnej mogą korzystać także współmałżonkowie lub partnerzy oraz dzieci. Wystarczy taki fakt zgłosić ubezpieczycielowi i regularnie opłacać składki. Niestety, nawet jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w Polsce a pracujemy w Holandii i tak musimy wykupić tamtejsze ubezpieczenie zdrowotne. Warto zapytać naszego pracodawcę o warunki ubezpieczenia, jakie może nam zaproponować. Często może to być naprawdę korzystna oferta, wynikająca z umów zawieranych między firmami ubezpieczeniowymi a pracodawcami. Istotne jest też to, że składki zdrowotne trzeba opłacać każdego miesiąca, która w praktyce jest złożona z dwóch elementów – stałej składki dla towarzystwa ubezpieczeniowego oraz odpowiednią kwotę, uzależnioną od dochodów. Kwotę tę opłaca już pracodawca.


Bez wątpienia warto zainteresować się ogłoszeniami o pracę w malowniczej Holandii, która oprócz korzystnych warunków socjalnych i otwartego rynku pracy oferuje piękne środowisko dookoła, które na pewno w jakimś stopniu wpłynie na komfort przebywania poza ojczyzną. Oferty pracy od sprawdzonych agencji zatrudnienia i pracodawców można znaleźć między innymi na szukampracy.pl.