Jaki jest holenderski rynek pracy?

Data dodania: 14.12.2015


Najnowsze dane statystyczne wskazują na to, że Polacy wciąż chętnie i licznie udają się na emigrację zarobkową. Najczęściej wybór pada na wysoko rozwinięte państwa zachodnioeuropejskie, takie jak Niemcy, Wielka Brytania, Belgia a także Holandia. Ten ostatni kraj, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, plasował się w 2014 roku na 4 pozycji, pod względem ilości Polaków, którzy tam wyjechali. Co sprawia, że właśnie tam kierują się poszukujący pracy znad Wisły?

Na pewno jednym z czynników jest naprawdę duże nasycenie innych popularnych celów emigracji ekonomicznej. W tym samym roku do Niemiec wyjechało ponad 614 tysięcy obywateli polskich a do Wielkiej Brytanii aż 685 tysięcy. Zauważając zagęszczenie emigrantów na terenach tych państw logicznym posunięciem wydaje się poszukiwanie innych kierunków wyjazdu. W 2014 roku, na ponad 2,3 milionów osób przebywających na emigracji, prawie 110 tysięcy wybrało jako swój cel właśnie Holandię.

Tamtejszy rynek pracy wyróżnia się na tle innych europejskich krajów najwyższym wskaźnikiem pracowników, którzy uczestniczą w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Takie działania stale wpływają na podnoszenie ich kwalifikacji oraz umiejętności. W Polsce podobne strategie rozwoju pracowników są wciąż stosunkowo rzadko spotykane – natomiast holenderskie władze stawiają na pomoc w przygotowywaniu gruntu pod jak najbardziej efektywną współpracę między pracownikami a pracodawcami.

Przeszkodą do pracy nie jest powszechnie obowiązujący język niderlandzki. Holandia, mając świadomość ograniczonego zasięgu swojej mowy narodowej dba o to, aby od najmłodszych lat edukować dzieci i młodzież w zakresie znajomości języków obcych. Oprócz języka urzędowego, bardzo często można spotkać osoby posługujące się także językiem angielskim, niemieckim lub francuskim. W przyszłości procentuje to absolwentami szkół wyższych, którzy spełniają potrzeby rekruterów a w przyszłości tworzą międzynarodowe środowiska pracy, otwarte na pracowników z różnych stron świata. Ta mnogość w komunikacji językowej procentuje następnie w postaci licznych firm o zasięgu ponadregionalnym, które chętnie tworzą swoje siedziby właśnie na terenie Holandii.

W Królestwie Niderlandów duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo warunków pracy. Osoby wykonujące określone czynności zawodowe muszą uzyskać informacje odnośnie zachowania przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jeżeli konkretne stanowisko wiąże się ze szczególnym zagrożeniem, na przykład przez kontakt ze szkodliwymi substancjami lub niebezpiecznymi maszynami, pracodawca ma obowiązek zadbać o to, aby w swoim zakresie dostarczyć wszelkich niezbędnych środków ochrony i bezpieczeństwa. Pracownik zaś jest zobowiązany do ich odpowiedniego używania.

projektowanie stron szczecin

Według statystyk, w tym kraju występuje najwyższy na Starym Kontynencie procent osób zatrudnianych na umowy na czas określony. Taki sposób zatrudniania może być jednym z powodów, dla których tamtejsi pracownicy należą do grupy najbardziej zmotywowanych do pracy i chętnie podejmują się nowych zadań, które mogą wpłynąć na rozwój ich zawodowych umiejętności. Dzięki umowom na czas określony pracodawca może sprawdzić w warunkach pracy jak kandydat sprawdza się w wykonywaniu obowiązków a pracownicy korzystają ze wszystkich udogodnień, jakie oferują umowy o pracę. Bardzo często, żeby nie powiedzieć, że w większości przypadków, takie zatrudnienie po jakimś czasie ulega przekształceniu właśnie na czas nieokreślony. Przewaga pracowników określonych czasowo jest jednak powszechnie spotykana w przypadku prac sezonowych, gdzie nie występuje potrzeba zawiązywania stałego związku pracy.

Dla Polaków praca w Holandii najczęściej kojarzy się z okresową pracą sezonową. Jest w tym wiele racji, gdyż większość ogłoszeń przeznaczonych dla polskich kandydatów do pracy jest właśnie związana z różnego rodzajami pracy fizycznej – od zbioru owoców i warzyw, przez produkcję, na usługach kończąc. Można w tym upatrywać szansy na znalezienie zatrudnienia w pracy tymczasowej a także uzyskania zadowalających dochodów w stosunkowo krótkim czasie. Niewykluczone też, że któraś z takich umów może zakończyć się zatrudnieniem na stałe. Od czegoś trzeba zacząć i najbezpieczniej jest skorzystać z ofert publikowanych na specjalnych portalach o pracy.