Oferty pracy w Holandii – czy doświadczenie jest niezbędne?

Data dodania: 22.06.2016


W Polsce od lat specjaliści rynku pracy i sami pracodawcy powtarzają jak mantrę, że największe szanse na znalezienie zatrudnienia i rozwój zawodowy mają ci kandydaci, którzy mogą się poszczycić odpowiednim doświadczeniem. Obok kluczowych kompetencji technicznych jest to zdecydowanie najbardziej pożądana cecha u potencjalnego pracownika. Czy tak samo wyglądają oczekiwania pracodawców z zagranicy? Czy w Holandii można znaleźć oferty pracy dla kandydatów bez doświadczenia?

Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach, bo chociaż holenderski rynek pracy można uważać za stabilny i wydajny, a sytuacja gospodarcza w kraju w znacznym stopniu wpływa na ten stan, to każda branża rządzi się swoimi prawami. Jeśli spojrzeć na rynek pracy w Holandii w szerszej perspektywie można zobaczyć, że nie bez powodu tak wielu Polaków za cel swoich zarobkowych migracji obrało właśnie ten kierunek. Królestwo Niderlandów na tle innych krajów europejskich może się pochwalić jednym z najniższych wskaźników bezrobocia wśród młodych (na poziomie 11% i jest to trzeci wynik w Unii Europejskiej), co jest obecnie uważane za największe zagrożenie dla światowej gospodarki.

Holenderski rynek pracy został otwarty dla Polaków z początkiem maja 2007 roku i była to w dużej mierze reakcja na zmiany w strukturze demograficznej. Coraz szybciej starzejące się społeczeństwo zaczęło powodować utrudnienia w znalezieniu odpowiedniej siły roboczej – stąd oferty pracy kierowane głównie do kandydatów z zagranicy. Zapotrzebowanie widać głównie w ogłoszeniach o pracy sezonowej lub fizycznej – między innymi „flagowe” zbiory owoców czy zatrudnienie przy produkcji.

Czy holenderski pracodawca zawsze szuka kandydata z doświadczeniem? Jeśli chodzi o oferty pracy tymczasowej lub nie wymagającej wysokich kompetencji wymóg doświadczenia zawodowego niekoniecznie musi się pojawić w treści takiego ogłoszenia o pracy. Wyjątkiem są tu duże korporacje i międzynarodowe przedsiębiorstwa, które nawet do prostych zadań preferują zatrudniać kandydatów o jakimkolwiek doświadczeniu powiązanym z ich branżą. Jeśli natomiast ktoś myśli o rozwoju zawodowym na stanowisku specjalisty musi się liczyć z tym, że największe szanse mają nie tylko osoby z doświadczeniem w swojej branży, ale również te, które mogą się wykazać znajomością lokalnego języka.

A jak szukać odpowiednich ofert pracy? Ponieważ wyjazd za granicę wiąże się z dużym ryzykiem wart wykazać się szczególną ostrożnością. Ogłoszeń o pracy najlepiej szukać na sprawdzonych portalach, które publikują wiele ofert, pochodzących od legalnie działających agencji zatrudnienia i niezależnych pracodawców. Odpowiedzią na to jak znaleźć pracę przez internet będzie na pewno wizyta na portalu z ogłoszeniami o pracy, jak szukampracy.pl. Przed wyjazdem warto też zapoznać się z instytucjami, które mogą nam pomóc w razie kryzysowych sytuacji, specjalizujących się w pomocy osobom, które przyjechały do Holandii w celach zarobkowych – obok placówek policji i ambasady są to organizacje pozarządowe. Warto znać ich nazwy, numery telefonów lub adresy, aby w razie potrzeby wiedzieć, gdzie udać się po wsparcie.