Strefa ekonomiczna i rynek pracy

Data dodania: 19.12.2017


Wałbrzyska specjalna strefa ekonomiczna obejmuje swym zasięgiem bardzo rozległe tereny aż w czterech województwach. Między innymi jedna z podstref ekonomicznych znajduje się w Kaliszu. Rynek pracy w tym mieście w ostatnich latach nie napawał optymizmem, a więc istnienie takiej strefy na pewno może jedynie pomóc w jego ożywieniu. Tworzenie samej strefy i ściąganie do niej inwestorów na pewno nie jest łatwe, ale oczywiście warto to robić. W kaliskiej strefie ekonomicznej nie mamy do czynienia z dużą ilością inwestorów. Możemy powiedzieć, że jest to dopiero rozwijający się twór, a więc jest spora nadzieja, że z czasem miejsc pracy będzie coraz więcej i tym samym bezrobocie będzie w Kaliszu coraz mniejsze. Na chwilę obecną w strefie tej postanowił zainwestować podmiot, który z tego miasta pochodzi. To firma Novamedia Innovision. Zajmuje się ona produkowaniem urządzeń elektronicznych przeznaczonych do pojazdów komunikacji miejskiej. Firma posiada kilka zakładów pracy w całej Polsce,  Praca Bielsko i w Kaliszu ma powstać kolejny.

Kaliska atrakcyjność

Przyciągnięcie pierwszej firmy zwiastuje lepsze czasy dla kaliszan i było naturalną koleją rzeczy. Kalisz i istniejąca tutaj strefa ekonomiczna na pewno bowiem należą do bardzo atrakcyjnych miejsc. Dodatkowo trzeba zauważyć, że jeszcze w ubiegłym roku została ona poszerzona o ponad dziewięć hektarów, co przełożyło się na zwiększenie potencjalnych miejsc pracy do 280. Byłoby to na pewno bardzo korzystne z punktu widzenia kaliskiego rynku pracy, gdyż w ostatnim czasie mogliśmy mówić o większym przestoju w jego kontekście. W każdym razie na pewno Kalisz dzięki tejże strefie stał się miastem bardziej rozwojowym.
Obecność takiego pracodawcy jak Novamedia Innovision na pewno jest wyrazem tego, że na kaliskiej ziemi dzieje się coś bardzo dobrego i pracy w tym miejscu w ciągu najbliższych lat na pewno nie zabraknie. Przed władzami miasta na pewno jest jeszcze dużo pracy i muszą oni wykazać jeszcze sporo inicjatywy, aby ściągnąć tutaj odpowiednią ilość inwestorów, ale nikt nie ma wątpliwości, że to się w najbliższych latach stanie. Tym bardziej jest to możliwe, iż wszyscy inwestorzy, którzy zdecydują się wybudować w kaliskiej podstrefie swoje fabryki, będą mogli liczyć na pewne środki z pomocy publicznej na bieżącą działalność.
W dobie powszechnych oszczędności i niezbyt korzystnej koniunktury gospodarczej, na pewno wszelkie ulgi i dofinansowania są na wagę złota. Tym samym kaliska podstrefa ekonomiczna będąca częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest na pewno rozwiązaniem wielu problemów mieszkańców Kalisza oraz jego okolic, jak również jest ogromną szansą dla całego miasta. Jest to ogromna szansa na bardziej dynamiczny rozwój gospodarczy i oczywiście zysk.